سوالات متداول

سوالات متداول

مشتریان سرویس‌های ابری پارس آنلاین، همواره سوالات رایجی را در ارتباط با سرویس‌ها و خدمات ابری این شرکت مطرح می‌کنند. ما این سوالات و پاسخ آنها را در این صفحه گردآوری کردیم، و به صورتی سازمان‌یافته برای استفاده شما قرار دادیم. چنانچه سوال یا پاسخ خود را در این صفحه نیافتید، از طریق تماس با شماره تلفن ۸۲۲۰۸۱۴۴ با کارشناسان ما گفتگو کنید.

عمومی

بله. برای استفاده از این امکان، درخواست خود را در سامانه پشتیبانی ثبت کنید.
شما از طریق پنل مدیریت ابر می‌توانید وارد حساب کاربری خود شوید و از آن طریق سرور‌های خود را مدیریت نمایید.
راهنمای استفاده از کلیه سرویس‌های ابری پارس آنلاین در قسمت راهنمای استفاده از سرویس قابل دسترس است.
دراین حالت باید درخواست خود را از طریق سامانه پشتیبانی اعلام نمایید.
مهمترین ویژگی میزبانی ابری، هزینه نهایی تمام شده آن برای مشتری است. در سرویس میزبانی ابری هزینه اولیه راه‌اندازی سرور بسیار پایین بوده و کاربر تنها به میزان استفاده از منابع ابری (PAY-AS-YOU-GO)، هزینه پرداخت خواهد کرد. این امر در دراز مدت به طور قابل ملاحظه‌ای زمینه کاهش هزینه‌ها را فراهم می‌سازد.
تمامی سرورهای ابر پارس آنلاین در داخل کشور میزبانی می‌شوند.
در صورتی که شما هیچ یک از سرویس‌های ابری پارس آنلاین را خریداری نکرده باشید، حساب پشتیبانی برای شما فعال نمی‌باشد. چنانچه مشترک یک از سرویس‌های ابری می‌باشد، جهت پیگری مشکل با شماره تلفن ۸۲۲۰۸۱۴۴ تماس حاصل فرمایید.
ممکن است به یکی از دلایل زیر، سرویس شما از دسترس خارج شود:

 • اتمام قرارداد،
 • اتمام اعتبار و یا پایان مدت زمان استفاده از طرح،
 • مسدود شدن به دلایل قانونی (محتوای نامناسب و …).
برای اطلاع از وضعیت سرویس خود، با تیم پشتیبانی به شماره ۸۲۲۰۸۱۴۴ تماس حاصل فرمایید.

ماشین مجازی (Instance)

برای انجام چنین اقدامی در سرویس VPC خود، از توضیحات ارایه شده در راهنمای استفاده از سامانه مدیریت زیرساخت ابری استفاده کنید. در مورد سرویس VPS نیز کافی است تا نسخه سیستم عامل درخواستی خود را از طریق سامانه پشتیبانی ابر اعلام نمایید.
بله. امکان تغییر منابع در زمان استفاده عملیاتی از سرویس نیز وجود دارد. این امکان نیز وجود دارد تا مشتری پس از اتمام کلیه منابع، درخواست افزایش نموده و به صورت آنی منابع جدید مورد نیاز خود را دریافت کند.
تعدادی از پرکاربردترین نسخه سیستم عامل‌های لینوکس و ویندوز در دسترس شما قرار دارند:
 • CentOS 7.3
 • Debian 8 Jessie
 • Ubuntu
 • Windows Server 2012
 • Windows Server 2008
در یک زیر ساخت ابری، تنظیماتی مانند تعداد هسته‌های پردازنده، مقدار حافظه و دیسک سخت در قالب یک مجموعه تحت عنوان Flavor ارایه می‌شوند.
این اصطلاح به مفهوم پاک کردن و حذف ماشین مجازی است.
در صورتی که ماشین مجازی دارای Volume باشد، اطلاعات موجود روی Volume باقی خواهند ماند، درغیر این صورت اطلاعات از بین می‌روند. اما چنانچه از سرویس پشتیبان‌گیری خودکار استفاده کرده باشید، امکان بازیابی اطلاعات وجود دارد.
این مشکل ممکن است به دلیل محدودیت منابع سرور شما برای Image انتخابی باشد. با یک Image کم حجم‌تر، مجددا امتحان کنید.
این مشکل ممکن است به علت تنظیمات اشتباه صفحه‌کلید در زمان وارد نمودن Password رخ دهد. لطفا صفحه‌کلید خود را روی زبان انگلیسی تنظیم کنید و مجددا Password خود را وارد نمایید.

شبکه

بله، در سرویس ابر عمومی پارس آنلاین، قابلیت تعریف شبکه مجازی به همراه تجهیزات شبکه، از جمله روتر و پورت‌های مجازی نیز وجود دارد. در این مستند توضیحات جامع در زمینه نحوه تعریف شبکه مجازی ارایه شده است.
خیر. امکان NAT کردن Floating IP هایی که خودتان ساخته‌اید، برای شما وجود ندارد. درصورت نیاز به Valid IP بایستی پیش از ساخت Floating IP، درخواست خود را در سامانه پشتیبانی ثبت کنید.
در سرویس‌ VPC:
 • ابتدا از طریق پنل سرویس، در قسمت Security Group پورت را باز کنید.
 • سپس درخواست باز نمودن همان پورت را در سامانه پشتیبانی ثبت کنید.
در سرویس VPS نیز این کار از طریق ثبت درخواست در سامانه پشتیبانی انجام می‌شود.
به صورت پیش‌فرض، امکان استفاده از یک IP Valid را در سرویس خود دارید. در صورت نیاز به تعداد بیشتر، می‌توانید با پرداخت هزینه، به هر تعداد IP موردنیاز خود دسترسی داشته باشید.

ذخیره‌سازی اطلاعات

یک Volume که تغییرات اعمال شده توسط کاربر را ذخیره نکرده است و به محض رها شدن کنترل سیستم توسط کاربر، Volume به موقعیت قبلی خود بازگردانده ‌شود.
در صورتی که ماشین مجازی دارای Volume باشد، اطلاعات موجود روی Volume باقی خواهد ‌ماند. درغیر اینصورت، اطلاعات از بین می‌رود. اما چنانچه از سرویس پشتیبان‌گیری خودکار استفاده کرده باشید، امکان بازیابی اطلاعات وجود دارد.

امنیت

در سرویس‌ VPC:
 • ابتدا از طریق پنل سرویس، در قسمت Security Group پورت را باز کنید.
 • سپس درخواست باز نمودن همان پورت را در سامانه پشتیبانی ثبت کنید.
در سرویس VPS نیز این کار از طریق ثبت درخواست در سامانه پشتیبانی انجام می‌شود.
علاوه بر فایروال‌های سطح زیرساخت شبکه، فایروال داخلی ابر پارس آنلاین با کنترل بی‌وقفه دسترسی‌ها، امنیت سرویس‌دهی را به بالاترین سطح رسانده است. همچنین جهت افزایش هر چه بیشتر امنیت ابر پارس آنلاین، راهکارهای امنیتی متعددی بکارگیری شده‌اند.